

Pierwsza Wizyta



Jak przygotować się do wizyty
Dzienniczek żywieniowy
Przed pierwszą wizytą warto przygotować dzienniczek żywieniowy. Oczywiście bez takiego dzienniczka wizyta i tak się odbędzie, ale posiadanie go ułatwi ocenę sposobu odżywiania, a przygotowanie indywidualnych zaleceń dietetycznych zajmie mniej czasu. Taki dzienniczek można pobrać z działu „do pobrania”. Dobrze jest sporządzić spis produktów, które zjadło się w ciągu trzech wybranych dni. Nie muszą to być kolejne dni, należy jednak uwzględnić – 2 dni z tygodnia i 1 dzień weekendowy. Dzienniczek powinien zawierać również informację o godzinie spożycia posiłku oraz o wielości porcji
Przykład: bułka grahamka – 1 mała sztuka, masło – 1 płaska łyżeczka, polędwica sopocka – 2 plasterki, pomidor – 1 średnia sztuka
Proszę nie oszukiwać i nie zapominać o przekąskach (słodycze, ciasta, ciasteczka), słodzeniu napojów oraz ilości tłuszczu dodawanego do potraw (masło do kanapek, olej do smażenia itd.).
O co może spytać dietetyk?
- o nawyki dotyczące jedzenia śniadań, picia wody itp
- o ulubione produkty i takie których nie chcesz w jadłospisie
- o rodzaj pracy, godziny pracy oraz przerwy w pracy
- o używki
- o aktywność fizyczną (rodzaj aktywności oraz czas, który na nią poświęcasz)
- o choroby i alergie, na które cierpisz
- o leki i suplementy, które zażywasz (jeśli stale przyjmujesz pewne leki, warto spisać ich nazwę oraz dawkowanie)
- o wcześniejsze próby odchudzania oraz ich efekty
- o wyniki badań krwi (warto wziąć ze sobą w miarę aktualne badania lub spytać się co należy zrobić przed pierwszą wizytą)
Pomiary antropometryczne
Na podstawie tych danych dietetyk oceni, ile kilogramów należy zrzucić, oraz jaką dietę najkorzystniej zastosować.
Posiadam w gabinecie analizator do pomiaru masy ciała z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej (InBody). Pomiar taki jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Poza masą ciała pozwala on uzyskać dane dotyczące: ilości tkanki tłuszczowej, ilości beztłuszczowej masy ciała, zawartości wody w organizmie oraz wskaźnika tłuszczu wisceralnego.
Aby uzyskany wynik był wiarygodny, warto się do pomiaru przygotować:
-
pomiar przeprowadza się u osób z gołymi stopami – najlepiej więc ubrać na wizytę skarpetki, a nie rajstopy
-
pomiar najlepiej przeprowadzić na czczo lub nie wcześniej niż 2 godziny po posiłku
-
przed pomiarem dobrze jest skorzystać z toalety
-
pomiar należy wykonać przed aktywnością fizyczną (podczas wysiłku duża ilość wody koncentruje się w aktywowanych częściach ciała aby szybko dostarczyć składników odżywczych oraz usunąć produkty zbędne)
-
przed pomiarem należy unikać spożywania alkoholu, mocnej herbaty i kawy, które wpływają na zaburzenie równowagi płynów w organizmie
-
przeprowadzającego pomiar należy poinformować o ewentualnym zażywaniu leków diuretycznych oraz o cyklu menstruacyjnym.
-
Aparaty do pomiaru masy ciała metodą bioimpedancji wpływają na działanie innych urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne, dlatego takie pomiary są przeciwwskazane u osób z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem oraz u kobiet w ciąży (głownie między 3-cim tygodniem a 3-cim miesiącem)